ADAPTACJA PROJEKTU

NA CZYM POLEGA ADAPTACJA PROJEKTU?

Szukasz wykwalifikowanej, doświadczonej osoby, która przygotuje dla Ciebie adaptację projektu w Słupsku lub pomorskim? Przygotowanie profesjonalnej, rzetelnej adaptacji jest trudne i wymaga uwzględnienia wielu czynników. Zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem, który przybliży Ci podstawowe kwestie związane z adaptacją gotowego projektu do warunków panujących na danym terenie.

Czym jest adaptacja?

Adaptacja pozwala zrealizować projekt gotowy na określonej działce. Projektant sprawdza ukształtowanie terenu, położenie względem stron świata, nośność gruntu, głębokość przymarzania itd. Do jego obowiązków należy również dostosowanie projektu do lokalnych przepisów. Na tej podstawie nanosi na projekt poprawki, które umożliwiają wybudowanie domu. Adaptacja musi też oczywiście uwzględniać przepisy prawa budowlanego.

Jak dokonuje się adaptacji projektu?

Zmian może dokonać tylko osoba, która ma odpowiednie uprawnienia projektowe i posiada zaświadczenie o przynależności do Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa. Poprawki powinny zostać naniesione na projekt gotowy trwałą techniką graficzną w kolorze czerwonym. W uzasadnionych przypadkach adaptacja powinna również zawierać aneks z rysunkami zamiennymi. Wybierając projektanta, pamiętaj, że to on będzie odtąd ponosił odpowiedzialność za projekt. Najlepiej jeśli znajdziesz specjalistę działającego w pobliżu Twojej działki. Taka osoba będzie się dobrze orientowała w lokalnych przepisach. Poza tym adaptacja może wymagać częstych konsultacji osobistych.

Z czego składa się adaptacja projektu?

Adaptacja składa się z części obowiązkowej i nieobowiązkowej.

Część obowiązkowa zawiera:

  • dostosowanie projektu gotowego do miejscowego planu zagospodarowania
    przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu
  • dostosowanie projektu gotowego do stref obciążeń konstrukcyjnych
  • projekt zagospodarowania działki wraz z odpowiednią mapą geodezyjną
  • niezbędne pozwolenia, uzgodnienia i inne dokumenty, których wymaga projekt
  • przejęcie przez osobę adaptującą funkcji projektanta budynku

 

Część nieobowiązkowa zawiera:

  • życzenia inwestora (np. liczba i usytuowanie okien, dobudowanie podpiwniczenia,
    zmiana koloru elewacji, zmiany funkcjonalne, poszerzenie budynku itp

 

Ile to kosztuje?

Ceny adaptacji projektu gotowego zaczynają od ok. 5000 zł. Koszt części obowiązkowej zależy w dużej mierze od samej działki, a więc od liczby i rodzaju zmian, które projektant musi nanieść na projekt.

Dodatkowo należy doliczyć przed przystąpieniem do pracy koszt wykonania badań geologicznych gruntu i mapy do celów projektowych.

Koszt części nieobowiązkowej jest z kolei związany z poprawkami, które zostają wprowadzone na Twoje życzenie. Najtańsze są zmiany układu funkcjonalnego, na przykład usunięcie lub postawienie ścianek działowych czy zmiana koloru elewacji. Droższe są poprawki, które wymagają ingerencji w konstrukcję budynku, takie jak zmiana położenia ścian nośnych, budowa schodów, adaptacja poddasza do celów mieszkalnych czy utworzenie piwnicy.</p.

Chcesz wybudować z nami budynek swoich marzeń? Możesz skorzystać z projektu, który już posiadasz, kupić gotowy projekt u nas lub zamówić jego indywidualne wykonanie, zgodnie z Twoimi preferencjami. Wśród naszych usług znajdziesz również adaptację projektu, Słupsk, pomorskie i zachodniopomorskie to teren naszej działalności, gdzie zlokalizowana jest większość inwestycji, w których bierzemy udział. Sprawdź ofertę, skontaktuj się z naszymi doradcami i postaw na architektów i wykonawców, którzy zadbają o najmniejszy szczegół projektu i budowy Twojego nowego domu i nie tylko.

Adaptacja projektu Słupsk i okolice – tylko KIM Inwest!